fallback

Завръщането на Путин в Близкия изток

С петролни и газови сделки руският президент се опитва да си върне влиянието в региона

20:14 | 02.01.17 г. 6

След като преоткри себе си като голяма сила в Близкия изток и то с агресия в Сирия, сега Русия използва другата си мощ – енергията, за да разшири влиянието си в региона, коментира Bloomberg.

Серия от споразумения позволяват на Русия и страните от Персийския залив да си сътрудничат в сфери с общи интереси, гледайки отвъд Сирия, където заемат противоположни страни в брутална прокси война. Само през последния месец Русия сключи първата сделка от 15 години между Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и страни извън групата, за да намали добива на петрол в подкрепа на цените, гарантира си инвестиция за 5 млрд. долара от Катар в петролния си гигант Роснефт, а след това Роснефт се договори да плати 2,8 млрд. долара за дял в египетското газово поле Зохр.

„Русия наистина иска да засили влиянието си в Близкия изток по всякакъв начин“, казва Фьодор Лукянов, председател на руската Council on Foreign and Defense Policy.

Руските компании и дипломати навлизат най-вече в бившите съветски пазари в Северна Африка и Иран, докато съживяват връзките си в сферата на политиката, търговията с оръжия и енергия, които западнаха след разпада на Съветския съюз. Русия възстановява преди силните си отношения и с Египет чрез президента Абдел Фатах ал-Сиси.

Амбициите на Москва в Персийския залив остават ограничени заради дълбоко вкоренените отношения със САЩ в сферата на сигурността и икономиката, казва Лукянов. И макар че геополитиката е изиграла значителна роля, основният руски мотив за сключване на сделки за стабилизиране цените на петрола и гарантиране на инвестиции в Роснефт са финансови, допълва той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 02:27 | 12.09.22 г.
fallback